Alakul az akadémiai ellenállás
Az MTA bedarálása és a kormánynak nem tetsző nézetek elsorvasztása ellen tiltakozik több mint negyven ismert tudós és művész.
Az MTA bedarálása és a kormánynak nem tetsző nézetek elsorvasztása ellen tiltakozik több mint negyven ismert tudós és művész.
A külföldről hazatérő fiatal kutatókat támogató Lendület-program nyertesei arra kérik Orbán Viktort, hogy sürgősen állítsa le az MTA "rohamléptekben történő és nem kellően átgondolt" átalakítását, mert létbizonytalanságba taszítja a kutatást.
Birtokunkba jutott annak a beszélgetésnek az összefoglalója, amiben a miniszter részletesen elmondja egy akadémikus kollégájának, hogyan végzik ki az MTA kutatóintézeteit.
Túltolta a zabálást a regnáló elit, így rá kell fanyalodjon a kutatók pénzére is.
Teljesen kiszerveznék a kutatóintézeteket az új terv szerint, egyeseket meg is szüntetnének, az MTA egyszerű köztestületnek maradna meg.
Több mint 70 oktató írta alá az ELTE BTK Történeti Intézetének nyilatkozatát.
Írásban kérdezte Szél Bernadett Székely Lászlót, hogy alkotmányos-e az Akadémia pénzeinek visszatartása. Az alapvető jogok biztosa azt javasolta, állapodjon meg az MTA és a minisztérium, hozzátéve, ő sokat nem tehet, de figyeli az MTA ügyét.
Sajtóértesülés szerint a kínaiak új elképzeléssel állnak elő.
Alapítványok is lakmározhatnak a kutatási pénzekből, na vajon melyikek?
Palkovics Lászlónak hajszálra annyi megtakarítása van, mint fél évvel korábban. Sőt, megszűnt akadémiai tanácsadói munkáját leszámítva már-már állandónak is mondhatnánk az innovációs és technológiai miniszter vagyoni helyzetét.
A pénteken megjelent kormányhatározat a csillagászati összegű kínai vasút ügyét is Palkovics kezébe adta, aki egyébként eddig is a közlekedési tárcát is magában foglaló ITM-et vezette.
Nyilatkozatban fordultak a kormányhoz a Magyar Tudományos Akadémia dolgozói.
Az intézmény a honlapján tette közzé a válaszait a lap kérdéseire.
A miniszter is bekerült a bizottságba egy új kormányrendelettel.
Valóban rendelkeznek 8,6 milliárd forinttal, csakhogy azt már előre lekötötték másra, és a minisztérium jóváhagyása szükséges az átcsoportosításhoz, azt pedig hiába várják.
Az MTA elnökének háta mögött meginvitált intézetigazgatók elmennek Palkovics Lászlóhoz, de csak meghallgatják őt, nem folytatnak tárgyalást vele – derült ki egy kutatói fórumon, ahol az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának vezetői bizonygatták szükségességüket.
Az MTA közleménye szerint akár futó kutatási programok is leállhatnak, ha a minisztérium nem szabadítja fel az első negyedévi költségvetésüket, de a minisztérium szerint van elég pénze az MTA-nak így is.
2010 óta ugyanolyan módon végzik ki az intézményrendszereket. A közoktatás, a felsőoktatás, a média, a bíróságok után most a szakképzés és az Akadémia van soron.